Приветствую Вас Гость | RSS

Дмитрий АНАНЬЕВ

Пятница, 26.04.2024, 08:31
Главная » Файлы » Мои файлы

Урок 27 Форми збереження культурної спадщини. Провідні художні музеї світу
13.03.2014, 15:52
Урок 27 Форми збереження культурної спадщини. Провідні художні музеї світу
Обов'язковою умовою збереження індивідуальності та існування будь-якого суспільства, соціальної групи, особи є передача від покоління до покоління своєї соціальної і культурної спадщини, досвіду, протягом тривалого часу. Певні суспільні встановлення виступають як традиції, норми поведінки, цінності, ідеї, звичаї, обряди і т.п. що діють в будь-якому суспільстві і у всіх галузях суспільного життя. Людство за історію свого існування виробило найрізноманітніші форми збереження культурної спадщини - музеї, бібліотеки, театри, галереї і т.п. Музеї (від грец. museion - храм муз) - це науково-дослідні і науково-просвітницькі установи, що здійснюють комплектування, зберігання, вивчення і популяризацію пам'ятників природної історії, матеріальної і духовної культури. Музеї бувають різні: науково-просвітницькі, дослідницькі, учбові. Обов'язковим є індивідуальний профіль музею: історичний, технічний, сільськогосподарський, природничонауковий, мистецтвознавчий, літературний, меморіальний, комплексний, краєзнавчий тощо. Музеї стали виникати у ХV - XVI ст. В світі функціонує багато музеїв, найвідомішими музеями світу вважаються Лувр, Версаль, Прадо, Ермітаж, Дрезденська галерея та ін.

ЛУВР (Louvre) - одна з архітектурних домінант історичного центру міста Парижа, пам'ятник архітектури і музей. Спочатку Лувр був королівським палацом, зведеним на місці старого замку в XVI - XIX ст. (архітектори П.Лесько, Л.Льово, К.Перро; скульптурний декор - Ж.Гужона, оформлення інтер'єрів - Ш.Лебрена. З 1791р. Лувр став художнім музеєм з величезними колекціями східного, староєгипетського, античного та західноєвропейського мистецтва. В основі колекції Лувру - колишні королівські колекції, націоналізовані колекції монастирів і приватних осіб. Поповнювалися вони за рахунок трофеїв наполеонівських походів, закупівлі в різних країнах, численних пожертвувань. Найбагатішою є картинна галерея. Серед шедеврів Лувру: древнеаккадська «Стела царя Нарамсина», староєгипетська статуя писаря Каї, старогрецькі статуї «Ніка Самофракийськая» і «Венера Мілоська», твори Мікеланджело, «Мона Ліза» (або «Джоконда») Леонардо та Вінчи, «Сільський концерт» Джорджоне, «Мадонна канцлера Ролена» Яна ван Эйка, твори П.П.Рубенса, Рембрандта, Н.Пуссена, А.Ватто, Ж.Л.Давіда, Э.Делакруа, Г.Курбе і ін. Сучасна експозиція Лувру будується за хронологічним принципом і національними школами, великі приватні колекції, пожертвувані музею, представлені окремо. Адміністративно Лувру підпорядкований Музей імпресіонізму (відкритий в 1947р. в Галереї Ж де Пом) і так звана Оранжерея (виставкове приміщення і постійна експозиція.

ВЕРСАЛЬ (Versailles) спочатку був резиденцією французьких королів. Зараз це найбільший палацово-парковий ансамбль у стилі французького класицизму. Версаль виріс з мисливського замку Людовика XIII (1624, перебудований архітектором Ф.Леруа у 1631-1634р.), у результаті декількох будівельних періодів був перетворений на величезний палац (довжина фасаду 576,2 м) з пишним оздобленням парадних і житлових інтер'єрів. У ньому є регулярний парк з басейнами, фонтанами, скульптурами, палацами - Великий Тріанон (1687р.) і Малий Тріанон (1762-1764рр.).

ПРАДО (Prado) - художній музей в Мадриді заснований в 1819, будівля музею побудована в 1785-1830 рр. У музеї знаходиться всесвітньо відома колекція іспанського мистецтва, картини італійських, нідерландських, фламандських майстрів XV - XVII ст.

ДРЕЗДЕНСЬКАЯ КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ - одна з найбільших в світі колекцій живопису у Дрездені (Німеччина). Галерея заснована у 1560р. Основне багатство музею - твори старих і нових європейських майстрів (Рафаель, Джорджоне, А.Дюрер, Я.Вермер ) а також твори європейських художніх шкіл XIX - XX ст.

НЬЮ-ЙОРКСЬКІЙ МУЗЕЙ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА заснований у 1929р. У ньому зберігаються обширні колекції живопису, скульптури, графіки, декоративного мистецтва, архітектурних проектів, художніх фотографій, фільмів кінця XIX - XX ст.

ЕРМІТАЖ (від франц. ermitage - місце самоти) один з найбільших в світі художніх і культурно-історичних музеїв знаходиться в Санкт-Петербурзі. Заснований у 1764р. як приватна колекція Катерини II, відкритий для публіки в 1852р. В Ермітажі міститься багата колекція пам'ятників первісної, давньосхідної, староєгипетської, античної і середньовічної культур, мистецтво Західної і Східної Європи, археологічні і художні пам'ятники Азії, пам'ятники російської культури VIII - XIX ст., реставраційний відділ. Будівлі Ермітажу як видатного архітектурного ансамблю, складаються з Зимового палацу (1754-1762рр., архітектор В.В.Растреллі), Малого Ермітажу (1764-1767рр., архітектор Ж.Б.Валлен-Деламот), Старого Ермітажу (1771-1787рр., архітектор Ю.М.Фельтен), Нового Ермітажу (1839-1852рр., архітектор Л. фон Кленце), Ермітажного театру (1783-1787рр., архітектор Джіакомо Кваренги).

ЗИМОВИЙ ПАЛАЦ - пам'ятник архітектури російського бароко. Побудований в 1754-1762рр. В.В.Растреллі. Був резиденцією російських імператорів, у липні - жовтні 1917р. - Тимчасового уряду. Будівля зроблена у вигляді могутнього каре з внутрішнім двором; фасади звернені до Неви, Адміралтейства і Палацової площі. Парадне звучання будівлі підкреслює пишна обробка фасадів і приміщень. З 1922р. вся будівля належить Ермітажу.

ПЕТРОДВОРЕЦь (до 1944р. Петергоф) - палац заснований Петром I спочатку був заміською резиденцією російських імператорів. Петродворець - один з грандіозних садово-паркових ансамблів XVIII - XIX ст., розташований уздовж південного берега Фінської затоки в 29 км від Петербургу. У комплекс споруд Петергофського парку входять Монплезірській сад з фонтанами, Китайський садок, Ермітаж (архітектор Браунштейн, 1721-24рр.) і палацово-парковий ансамбль «Олександрія» (архітектор А.А.Менелас, 1826-29рр.). Декорацію, фонтану, створив Мікетті, за кресленнями якого споруджені десятки фонтанів, альтанок, трельяжів, по сторонах Верхніх палат симетричні флігелі з галереями. 25-річчя з дня Полтавської перемоги було ознаменовано пристроєм грандіозного фонтану з монументальною групою «Самсон, що роздирає пащу лева» роботи Б.Растреллі. У Нижньому парку, що складається з шести садів, функціонують фонтани: Дракон, Лабіринт, два Римських, каскад «Шахова гора», а також фонтани-вертушки.

МУЗЕЙ ОБРАЗОТВОРЧИХ МИСТЕЦТВ ім. О.С.Пушкіна до 1937р. називався Музеєм витончених мистецтв. Знаходиться у Москві, має багаті колекції пам'ятників давньосхідного, староєгипетського, античного і західноєвропейського мистецтва. Відкритий у 1912р. як музей зліпків за ініціативою І.В.Цвєтаєва. Будівлю було побудовано на суспільні і приватні, головним чином Ю.С.Нечаєва-Мальцева гроші в 1898-1912рр, архітектор Р.І.Клейн. Пізніше склалися: археологічна колекція, картинна галерея, відкритий відділ гравюри і малюнка, реставраційна майстерня.

КИЇВСЬКИЙ МУЗЕЙ ЗАХІДНОГО І СХІДНОГО МИСТЕЦТВА - найбільше в Україні зібрання творів зарубіжного мистецтва, оснований у 1919р. Він містить пам'ятники мистецтва старовини, Західної Європи, Близького і Далекого Сходу.

МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКОГО ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА, знаходиться в Києві, заснований в 1936р. Містить збори українського живопису, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва XIII - XX ст., зокрема колекцію українських портретів XVII - XVIII ст. Музей розміщений у будівлі, зведеній для Міського музею старовини і мистецтв, побудований у формі старогрецького храму (1900р., архітектор Г.П.Бойцов, В.В.Городецький).

Музеї-заповідники мають дещо іншу функцію. До їх експозиції входять розташовані на території заповідників архітектурні, історичні, а також природні пам'ятники. Це ділянки, вилучені з господарського використання та знаходяться під охороною держави, наприклад історико-архітектурні, культурні музеї-заповідники «Хортиця», «Абрамцево», «Михайлівське», «Ясна Поляна», «Кам'яні могили» і ін.

НАЦІОНАЛЬНЫЙ ПАРК - природний парк, територія (акваторія), де охороняються ландшафти і унікальні об'єкти природи. Перший в світі Йеллоустонський національний парк був заснований у 1872р. у США. Велику популярність мають - Банф, Гауя, Казіранга, Корбетт, Лахемаа, Серенгеті, Цаво.

Театр не є пам'ятником культури в повному розумінні слова, оскільки є не тільки пам'ятником архітектури, але ще є видом мистецтва, специфічним засобом виразу якого є сценічна дія, що виникає в процесі гри актора перед публікою. Витоки театру - у стародавніх мисливських і сільськогосподарських ігрищах, масових народних обрядах. В світі існують грандіозні театральні комплекси, створені як в давнину, так і в пізніші часи.

ГРАНД-ОПЕРА (Grand Opera), або Паризька опера (Paris Opera) - Національна академія музики, (франц. Academie National de Musique), оперний театр в Парижі, який більше двох століть є головною сценою для постановки опер і музичних драм, комедій і балету. Заснована в 1669р. по указу Людовика XIV як Королівська академія музики (Academie Royale de Musique);

«ТЕАТР ЕЛІСЕЙСЬКІХ ПОЛІВ», (Le Theatre des Champs-Elysees), театральна будівля в Парижі побудована в 1913р. У неї виступали музиканти, композитори, диригенти багатьох країн - Д.Дебюссі, С.В.Рахманінов, балетна трупа «Російських сезонів», Г.П.Павлова, Ф.І.Шаляпін і ін.

УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР ОПЕРИ І БАЛЕТУ ім. Т. Г. Шевченко був заснований у Києві у 1867р., причому спектаклі йдуть українською та російською мовами.

ВЕЛИКИЙ ТЕАТР - Державний академічний (ДАВТ) заснований у 1776р. у Москві. Сучасна будівля з 1825р. (архітектор О.І.Бове). У ньому ставилися іноземні і перші російські опери і балети М.І.Глинки, О.С.Даргомижського, П.І.Чайковського, М.П.Мусоргського, О.П.Бородіна, М.А.Римського-Корсакова. У ХХ ст. світове визнання одержали російські школи вокалу (Ф.І.Шаляпін, А.В.Нежданова, Л.У.Собінов) і балетна (Е.У.Гельцер, О.А.Гористий, В.Д.Тихомиров).

ТЕАТР ІМЕНІ ВАХТАНГОВА був створений в 1921р. як студія МХАТ на основі студентської драматичної студії, організованої Є.Б.Вахтанговим у 1913р. Пройняті духом сучасності, що відрізняються яскравістю і гостротою форми постановки його творця заклали основу подальших творчих пошуків театру. Художній керівник - М.А.Ульянов. Найбільш відомі роботи: «Принцеса Турандот» К.Гоцці (1922), «Єгор Буличев і інші» М.Горького (1932), «Інтервенція» Л.Славіна (1933), «Багато галасу даремно» В. Шекспіра (1936)

Концертне життя проводить спеціальна установа - ФІЛАРМОНІЯ, основною метою якої є пропаганда музичного мистецтва. У ХІХ ст. у Петербурзі, Москві, Лондоні, Берліні, Нью-Йорку виникають філармонічні організації, які допомагали організовувати концерти симфонічних оркестрів, музикантів-інструменталістів і вокалістів. У ХХ ст. подібні суспільства набули подальшого поширення, іноді стають державними організаціями, не тільки з концертною діяльністю, але й музичного фольклору, пісень, танцю, естради.

ЦИРК (від лат. circus, букв. - круг) як вид мистецтва має дуже давні традиції. У наш час цирк буває стаціонарним і пересувним з цирковими комплексами, які займаються різними напрямами діяльності - клоунадою, акробатикою, еквілібристикою, музичною ексцентрикою, ілюзіонізмом, дресируванням тощо. Деякі циркові напрями стають самостійною формою існування. Так, для популяризації розроблених наукових методів дресирування був створений ТЕАТР ЗВІРІВ ІМЕНІ В.Л.ДУРОВА - культурно-просвітницька установа, заснована в 1912р. В.Л.Дуровим.

Існують найрізноманітніші театральні установи: театр мініатюр, театр ляльок.

ТЕАТР ЛЯЛЬОК - вид театрального видовища, в якому діють ляльки, керовані акторами-ляльководами, зазвичай прихованими від глядача ширмою. Театр ляльок відрізняється будовою ляльок і системою їх управління (маріонетки, верхові ляльки - рукавички, тростяні й ін.). У російському театрі ляльок прославився театр Петрушки, в Україні - вертеп. Один з провідних лялькових театрів - Центральний театр ляльок ім. С.В.Образцова (Москва).

ТЕАТР МІНІАТЮР - вид театру, в якому ставляться твори малих форм - одноактні п'єси, пародії, сценки, скетчі і т. п., іноді пов'язані загальним сюжетом.

Новий вигляд мистецтва породив нові культурні установи - кіностудії, мультфільм - студії, телестудії, дизайн - студії, модельні агентства, шоу - агентства, продюсерські центри і багато що інше.

КІНОСТУДІЯ, підприємство по виробництву кінофільмів, що звичайно поєднує художньо-мистецькі і виробничо-технічні процеси. Розрізняють кіностудії художніх, хронікально-документальних, науково-популярних, мультиплікаційних фільмів. Найбільш відомі кіностудії: «Юнайтед артістс», «XX століття – Фокс», «Колумбія», «Парамаунт» (всі США), «Чинечитта» (Італія), «Мосфільм», «Лен фільм» (обидві Російська Федерація), Київська (Україна).

КИЇВСЬКА КІНОСТУДІЯ ХУДОЖНІХ ФІЛЬМІВ заснована у 1928р, з 1957р. імені А.П.Довженко (у 1930-39 – «Українфільм»). Серед фільмів: «Земля» (1930), «Трактористи» (1939), «Велике життя» (1940), «Іванна» (1960), трилогія «Дума про Ковпака» (1973-76), «Вавілон XX» (1980), «Ярослав Мудрий» і ін.

ОДЕСЬКА КІНОСТУДІЯ - кіностудія художніх фільмів. Створена у 1919р. Серед фільмів: «Арсенал», «Весна на Зарічній вулиці» (1956), «Міський романс» (1970), «Військово-польовий роман» (1984), «Данило, князь Галицький» (1987).

Людське суспільство ще в давнину знайшло форму збереження інформації, яку назвало БІБЛІОТЕКА (від греч. biblion - книга і theke - сховище, вмістище, ящик). Зібрання пам'ятників писемності виникли у Ассирії, Давньому Єгипті, Греції і Римі, монастирях раннього середньовіччя. Бібліотеки отримали розвиток з XV ст., після винаходу книгодрукування. У XIX ст. були організовані публічні бібліотеки. Сучасне суспільство не можна представити без бібліотек. Грандіозна інформаційна мережа, яка частково виконує функцію бібліотек - Інтернет.
Література

Категория: Мои файлы | Добавил: Dimka
Просмотров: 3697 | Загрузок: 0 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 1
1 SergFum  
0
<a href=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-promyshlennykh-i-proizvodstvennykh-zdaniy/>рц лента тосненский район зона тельмана</a>

Имя *:
Email *:
Код *: